Free Stage Schedule
Home > Entertainment > Free Entertainment > Free Stage Schedule

Free Stage Schedule

Friday, Sept. 10

Peoples Bank and Trust Arena
11:00-11:30 OPENING CEREMONY
11:30-12:30 Maize High School Select Choir
1:00-2:00 Ron Diamond
2:00-3:00 Alterior Motives
3:30-4:30 Kansas All Star Big Band
4:30-5:00 Sister Sarah Tree set-up
5:00 - 6:00
Sister Sarah Tree
6:00-7:00 Ron Diamond
7:30-8:30 Quite Frankly

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00
12:00-1:00 Harmony Hill
1:00-2:00
2:00-3:00 Will Simmer
3:00-4:00 INSTEP
4:00-5:00 Parr family
5:00-6:00 INSTEP
6:00-7:00 Parr Family
7:00-8:00 Tropical Shores

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)

Saturday, Sept. 11

Peoples Bank and Trust Arena
10:00 - 11:30 AG Forum
12:00-1:00
1:00-2:00 Ron Diamond
2:30-3:30 Keefer Madness
4:00-5:00 Medicine Lodge Peace Treaty
5:00-6:00 Ron Diamond
6:30- 8:00 35th Infantry Division Band

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00 Kansas Kountree Kloggers
12:00-1:00 Parr Family
1:00-2:00 Grape Stomping Contest
2:00-3:00 Church Ladies
3:00-4:00 Hutchinson Brass Quintet
4:00-5:00 INSTEP
5:00-6:00 Church Ladies
6:00-7:00 Hutchinson Brass Quintet

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)



Sunday, Sept. 12

Peoples Bank and Trust Arena
10:00-11:00 Lutheran Layman's League
11:00-12:00 Haven Alexandra
12:00-1:00 Pedal Pull sign-up
1:00-5:00 Pedal Pull Championships
5:00-6:00 Ron Diamond
6:00-7:00 Caitlyn Ochsner
7:00-8:00 Ron Diamond

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00 Wilson Czech Dancers
12:00-1:00 INSTEP
1:00-2:00 Haven Alexandra
2:00 - 5:00 AUAS - Kansas Arm Wrestling Championships
6:00-700 Damaris Kunkler
7:00-8:00 Jenna & Martin

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)


Monday, Sept. 13

Peoples Bank and Trust Arena
8:00-12:30 Marching Bands
1:00-2:00 Marching Bands
2:00-3:00 Marching Bands
3:00-4:00 Sam Cox Band
4:00-5:00 Ron Diamond
5:00-5:30 Casi Joy set-up
5:30-6:30 Casi Joy
7:00-8:00 Ron Diamond

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00
12:00-1:00 Sam Cox Band
1:00-2:00 Damaris Kunkler
2:00-3:00 Jenna & Martin
3:00-4:00 INSTEP
4:00-5:00 Jenna & Martin
5:00-6:00 Damaris Kunkler
6:00-7:30 Mariachi Los Reyes

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)



Tuesday, Sept. 14

Peoples Bank and Trust Arena
8:00-11:00 Marching Bands
11:00-12:00 Marching Bands
12:00-1:00 Nickerson High School Madrigals
1:30-2:00 Makayla Brownlee set-up
2:00-3:00 Makayla Brownlee
4:00-5:00 Sassanachs
5:00-6:00 Sassanachs
7:00-8:00 Jake Gill

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott

10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00
12:00-1:00 Salt City Cowboy Church Band
1:00-2:00 Salt City Cowboy Church Band
2:00-3:00 INSTEP
4:00-5:00 4Given
5:00-6:00 INSTEP
6:00-700 4Given
7:00-8:00 Ryan Shaban

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)

Wednesday, Sept. 15

Peoples Bank and Trust Arena
8:00-12:30 Marching Bands
2:00-4:00 Kansas Auctioneer Bid Calling Contest
5:00-6:00 Ron Diamond
6:00-7:00 Buhler Singers
7:00-8:00 Ron Diamond

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00
12:00-1:00 Glenn Roth
1:00-2:00 Melanie Ryan & Nina Jerke
2:00-3:00 Glenn Roth
3:00-4:00 Melanie Ryan & Nina Jerke
4:00-5:00 Hutchinson Brass Quintet
5:00-6:00 Glenn Roth
6:00-7:00 Hutchinson Brass Quintet

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)



Thursday, Sept. 16

Peoples Bank and Trust Arena
10:00-11:00 INSTEP
11:00-12:00
12:00-1:00 Dave Perryman & the Country Revue
1:00-2:00 Dave Perryman & the Country Revue
2:00-3:00
3:30-5:00 Ryan Shaban & the Salt City Jazz Band
6:00-7:00 Boom Box
7:00-8:00 Savanna Chestnut

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00 Tropical Shores
12:00-1:00 Salt City Cowboy Church Band
1:00-2:00 Salt City Cowboy Church Band
2:00-3:00 Tropical Shores
3:00-4:00 Savanna Chestnut
4:00-5:00 Emma Yutzy
5:00-6:00 Dave Perryman & the Country Revue
6:00-7:00 INSTEP

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)

Friday, Sept. 17

Peoples Bank and Trust Arena
10:00-11:00 Peterson Farm Brothers
12:00-1:00 The Agenda
1:00-2:00 The Agenda
3:00-4:00 Alexandra Keller
4:00-5:00 Ron Diamond
6:00-7:00 Peterson Farm Brothers
7:00-8:00 Ron Diamond

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00
12:00-1:00 INSTEP
1:00-2:00 Alexandra Keller
2:00-3:00 INSTEP
3:00-4:00 Ruby
4:00-5:00 Melanie Ryan & Nina Jerke
5:00-6:00 Melanie Ryan & Nina Jerke
6:00-7:00 Keefer Madness
7:00-8:00 Keefer Madness

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)


Saturday, Sept. 18

Peoples Bank and Trust Arena
10:00-11:00
11:00-12:00 Manhattan High School
12:00-1:00 Ron Diamond
1:00-2:00 Sassanachs
2:00-3:00 Ron Diamond
4:00-5:00 Wood Carver Auction
5:00-6:00 Ron Diamond
7:30-8:30 Chayce Beckham
Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00 Once Saved
1 2:00-1:00 Fourte
1:00-2:00 Once Saved
2:00-3:00 Great Plains Jazz Orchestra
3:00-4:00 Fourte
4:00-5:00 INSTEP
5:00-6:00 The Parr Family
6:00-7:00 INSTEP
7:00-8:00 The Parr Family

Gottschalk Park
10 a.m.-4 p.m. - Roy Coffey Antique Farm Machinery Show (Historical) *Please note this event is in the Administrative Lot beside Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)

Sunday, Sept. 19

Peoples Bank and Trust Arena
10:00-11:00 4Given
12:00-1:00 Pronto Pup Eating Contest
1:00-2:00 Ron Diamond
2:00-3:00 4Given
3:00-4:00 Ron Diamond

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10:00-11:00 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism
11:00-12:00
12:00-1:00 Abundance Quartet
1:00-2:00
2:00-3:00 Abundance Quartet
3:00-4:00 Tropical Shores
4:00-5:00 Fourte
5:00-6:00 Tropical Shares

Gottschalk Park
11 a.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
1:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)
6:30 p.m. - Ninja Experience (Obstacle Course/Stunts)

Click HERE to learn more about the free stage acts!

Back to
Top
Tickets