Free Stage Schedule
0

Free Stage Schedule


Click HERE to learn more about the free stage acts!

Friday, Sept. 6

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
11 a.m. - 12 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
1-2 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
5-6 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
6-7 p.m. - Medicine Lodge Peace Treaty (Reenactment/Educational)
7-8 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike's Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-12 p.m. - Salt City Church Band (Worship Music)
12-1 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
1-2 p.m. - The Agenda (Band/Multi-Genre)
2-3 p.m. - Will Simmer (Singer/Guitarist)
3-4 p.m. - The Agenda (Band/Multi-Genre)
5-6 p.m. - Fourte (Broadway Show Tunes)
6-7 p.m. - Fake ID (Rock n' Roll/Country Music)
7-8 p.m. Fourte (Broadway Show Tunes)

Gottschalk Park
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
5 p.m. - Opening Ceremony (Attraction)
6 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
6-7 p.m. - Kountree Kloggers (Dancers)

Saturday, Sept. 7

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
9 - 10 a.m. - Wilson Kansas Czech Dancers (Cultural/Dance/Performance)
11 a.m.-1 p.m. - WIBW Live (Agricultural/Political/Radio)
1-2 p.m. - Chris Housman (Fiddle Player/Singer)
2-3 p.m. - Leah Watts (Singer/Multiple Genres)
3-4 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
4-5 p.m. - The Agenda (Band/Multi-Genre)
5-6 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
6-7 p.m. - The Agenda (Band/Multi-Genre)
7-8 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike's Magic Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-12 p.m. - Sweet Rhubarb (Folk/Bluegrass/Country/Pop/This n' That)
12-1 p.m. - Chris Housman (Fiddle Player/Singer)
1-2 p.m. - Will Simmer (Singer/Guitarist)
2-3 p.m. - Folkdanslag (Swedish Folk Dance)
3-4 p.m. - Celebrity Grape Stomping Contest (Competitive)
4-5 p.m. - Leah Watts (Singer/Multiple Genres)
5-6 p.m. - Sweet Rhubarb (Folk/Bluegrass/Country/Pop/This n' That)
6-8 p.m. - Great Plains Orchestra (18-piece Adult Amatuer Band)

Gottschalk Park
10 a.m. - Folkdanslag (Swedish Folk Dance)
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
12 p.m. - Wilson Kansas Czech Dancers
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
10-11 a.m. - Roger Marshall (Informational)
12-1 p.m. - Kansas Kountree Kloggers (Dancers)

Pride of Kansas Free Stage
10 a.m. - Ark City (Informational)
10:30 a.m. - Norton Area Chamber (Informational)
11 a.m. - Santa Fe Trail (Informational)
11:30 a.m. - Morton County (Informational)
12:30-3 p.m. - Butter Sculpture Contest (Competitive)
3 p.m. - Council Grove (Informational)


Sunday, Sept. 8

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
10-11 a.m. - Lutheran's Laymen League Worship Service (Religious)
11 a.m.-12 p.m. - Ragland (Singing Duo/Rock n' Roll/Country)
1-5 p.m. - Pedal Pull Championships (Competitive/Children)
5-6 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
6-7 p.m. - Fourte (Broadway Show Tunes)
7-8 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Grenda & Mike's Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-12 p.m. - Sweet Rhubarb (Folk/Bluegrass/Country/Pop/This n' That)
12-1 p.m. - Bleeding Kansas Lecompton Museum (Reenactment/Educational)
1-2 p.m. - Medicine Lodge (Reenactment/Educational)
2-3 p.m. - Bleeding Kansas Lecompton Museum
(Reenactment/Educational)
3-4 p.m. - Lindsborg Student Dancers (Swedish Folk Dance/High School)
4-5 p.m. - Bleeding Kansas Lecompton Museum
(Reenactment/Educational)
5-6 p.m. - Sweet Rhubarb (Folk/Bluegrass/Country/Pop/This n' That)
6-7 p.m. Fake ID (Rock n' Roll/Country Music)
7-8 p.m. Ragland (Singing Duo/Rock n' Roll/Country)

Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1 p.m. - Lindsborg Student Dancers (Swedish Folk Dance/High School)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
2-5 p.m. - Arm Wrestling (Competitive)

Monday, Sept. 9

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
8 a.m.-12:30 p.m. - Marching Bands (High School/Music)
1-2 p.m. - Bleeding Kansas Lecompton Museum
(Reenactment/Educational)
2-3 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
3-4 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
4-5 p.m. - CrossPoint Church (Folk/Country/Rock Music)
5-6 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
6-7 p.m. - CrossPoint Church (Folk/Country/Rock Music)
7-8 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11:30 a.m.-12 p.m. - Bleeding Kansas Lecompton Museum (Reenactment/Educational)
1-2 p.m. - Margot Kimble (Early/mid 70's Music)
2-3 p.m. - Salt City Church Band (Worship Music)
3-5 p.m. - Cedar Creek Crossing (Musical)
5-6 p.m. - Margot Kimble (Early/mid 70's Music)
6-7 p.m. - Fourte (Broadway Show Tunes)
7-8 p.m. - Hutchinson Brass Quintet (Band)

Gottschalk Park
10 a.m. - Swedish Dancers (Swedish Folk Dance/High School)
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
10 a.m.-2 p.m. - Promenaders Square Dancers (Dancing - Performance/Participation)
10 a.m.-2 p.m. - Promenaders Square Dancers (Dancing - Performance/Participation)


Tuesday, Sept. 10

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
8-10:30 a.m. - Marching Bands (High School/Music)
11 a.m.-12 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
7:30-10 p.m. - Mason Ramsey (Free Concert/Yodeling/Country)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-12 p.m. - Country Revue Band (Country Music)
1-2 p.m. - Michaela Heizer (Singer)
2-3 p.m. - Country Revue Band (Country Music)
5-6 p.m. - Country Revue Band (Country Music)
6-7 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)

Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Wednesday, Sept. 11

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
8 a.m.-12:30 p.m. - Marching Bands (High School/Music)
2-4 p.m. - Kansas Auctioneer Bid Calling Contest (Competitive)
4-5 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
6-7 p.m. - Navy Band (Band)
7:30-8:30 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-1 p.m. - Comley Vocal Band (Gospel Music)
1-2 p.m. - Melanie Ryan & Nina Jerke (Gospel Music)
3-4 p.m. - Melanie Ryan & Nina Jerke (Gospel Music)
5-6 p.m. - Hutchinson Brass Quartet (Band)
6-7 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
7-8 p.m. - Ryan Shaban - Through the Years (Singer)

Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
12-4 p.m. - Mountain Dulcimer (Music/Family Entertainment/Crafts)


Thursday, Sept. 12

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
11 a.m.-12 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
6-6:45 p.m. - Casi Joy (Music Artist)
7:30-10 p.m. - Lindsay Ell & Madison Kozak (Free Concert/Country)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-12 p.m. - Nickerson High School Madrigals (Choir)
1-2 p.m. - Margot Kimble (Singer/Guitarist)
2-4 p.m. - Keefer Madness (Blues group)
4-5 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
5-6 p.m. - Margot Kimble (Singer/Guitarist)

Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Pride of Kansas Free Stage
5 p.m. - Boot Hill Museum (Informational)

Friday, Sept. 13

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
10-11 a.m. - Midwest Express Cheer (Performance)
11 a.m.-12 p.m. - Damaris Kunkler (Singer/Song Writer)
12-1 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
2-3 p.m. - Military Rock Band 35th ID (Band)
3-4 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
4-6 p.m. - CrossPoint Church (Worship Music)
6:30-7:30 p.m. - Sounds of Freedom - 35th ID (Band)
7:30-8:30 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
12-1 p.m. - 4Given (Gospel Quartet)
2-3 p.m. - 4Given (Gospel Quartet)
3-4 p.m. - Tropical Shores (Steel Drums)
4-5 p.m. - Damaris Kunkler (Singer/Song Writer)
5-6 p.m. - Sister Sarah Tree (Rock n' Roll Band)
6-8 p.m. - Mariachi Los Reyes (Cultural Music)

Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
12-1 p.m. - Tropical Shores (Steel Drums/Lively Jazz)
2-3 p.m. - Tropical Shores (Steel Drums/Lively Jazz)

Pride of Kansas Free Stage
10 a.m.-7:30 p.m. - Ag Innovation Showcase (Informative)


Saturday, Sept. 14

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
11 a.m.-1 p.m. - Butler Community College Headliners (Sing/Dance Group)
11 a.m.-12 p.m. - Damaris Kunkler (Singer/Song Writer)
1-2 p.m. - Alexandra Keller (Singer)
2-3 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
3-5 p.m. - Wood Carver Auction (Attraction)
5-6 p.m. - Ryan Shaban - Through the Years (Singer)
6-7 p.m. - Buhler Singers (Vocal Ensemble/High School)
7-8 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
11 a.m.-12 p.m. - Woodwind Quintet - 35th ID (Band)
12-1 p.m. - 4Given (Gospel Quartet)
1-2 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
2-3 p.m. - 4Given (Gospel Quartet)
3-4 p.m. - Brass Quintet - 35th ID (Band)
4-5 p.m. - Alexandra Keller (Singer)
3-4 p.m. - Tropical Shores (Steel Drums)
7-8 p.m. - Hutchinson Brass Quintet (Band)

Gottschalk Park
10 a.m.-4 p.m. - Roy Coffey Antique Farm Machinery Show (Historical)
*Please note this event is in the Administrative Lot beside Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Capper Building
12-1 p.m. Kansas Kountree Kloggers (Dance)

Pride of Kansas Free Stage
11 a.m.-1 p.m. - Scarecrow Contest (Competitive)
2 p.m. - Erika Nelson (Visionary Artist/Informative)

Sunday, Sept. 15

Bretz and Young Injury Lawyers Arena
10-11 a.m. - First Church of the Nazarene Worship Service (Special Event)
12-3 p.m. - Dance Showcase (Competitive/Entertainment)
1-2 p.m. - Alexandra Keller (Singer)
3-4 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)
4-5 p.m. - INSTEP (Band/80's Music)
5-6 p.m. - Ron Diamond (Comedy/Magic/Hypnotist)

Hutchinson Regional Healthcare System Stage at Lake Talbott
10-11 a.m. - Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show (Family Entertainment)
12-1 p.m. - Pronto Pup Eating Contest (Competitive)
2-3 p.m. - Tropical Shores (Steel Drums)
4-5 p.m. - Tropical Shores (Steel Drums)

Gottschalk Park
11 a.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
1:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)
6:30 p.m. - Fearless Flores Thrill Show (Circus/Stunts)

Click HERE to learn more about the free stage acts!

PLAN YOUR EVENT
Back to
Top
Tickets