Free Live Entertainment
Home > 2018 Visitor Guide > 2018 Free Live Entertainment

2018 Free Live Entertainment

Bretz and Young Arena

Friday, September 7

10:00 INSTEP Rock & Roll

11:00 Brandon Garcia

2:00 Ann Zimmerman Folk

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

6:15 Of the Rescue Praise/Worship

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Saturday, September 8

11:00 WIBW Live Debate

1:00 4Given Country Gospel

2:00 Melaine Ryan & Nina Jerke Christian/Gospel/Variety

3:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

6:15 Great Plains Jazz Orchestra

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Sunday, September 9

10:00 Lutheran’s Laymen League Worship Service

11:15 Haven Alexandra

1:00 Pedal Pull Championships

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

6:15 Haven Alexandra

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Monday, September 10

8:00 Marching Bands

11:00 Sunflower Dancers Line Dancing

2:00 INSTEP Rock & Roll

3:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

4:00 INSTEP Rock & Roll

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Tuesday, September 11

8:00 Marching Bands

11:00 Hutchinson Correctional Facility K-9 Demonstration

12:00 Nickerson High School Madrigals Show Choir

1:30 Glenn Roth Classical Guitar

3:30 Dance Showcase

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Wednesday, September 12

8:00 Marching Bands

2:00 Kansas Auctioneer Bid Calling Contest

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

6:15 Melanie Ryan & Nina Jerke Christian/Gospel/Variety

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Thursday, September 13

11:00 Hutchinson Correctional Facility K-9 Demonstration

4:00 Austin Kurzen Country

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Friday, September 14

10:00 Flashpoint

11:30 INSTEP Rock & Roll

3:15 Faintheart Rock & Roll

5:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

6:15 Stage 9! On Broadway!

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Saturday, September 15

10:30 Manhattan HS Show Choirs

12:30 Butler Headliners Show Choir

2:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

4:00 Wood Carver Auction

5:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

6:30 Buhler Singers Show Choir

7:30 Ron Diamond Comic Hypnotist

Sunday, September 16

10:00 First Church of the Nazarenes Worship Service

11:15 Sweet Rhubarb Blue Grass

12:30 Streetside Doo-Wop

2:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

3:00 INSTEP Rock & Roll

4:00 Ron Diamond Comic Hypnotist

Lake Talbott Stage

Friday, September 7

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Ann Zimmerman Folk

1:30 Brandon Garcia Singer

3:00 INSTEP Rock & Roll

6:00 The Boomers Rock & Roll

Saturday, September 8

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Melanie Ryan & Nina Jerke Christian/Gospel/Variety

3:00 Celebrity Grape Stomping Contest

4:00 Hutchinson Brass Quintet

5:30 The Agenda Rock & Roll

Sunday, September 9

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 4Given Country Gospel

1:30 Haven Alexandra Singer Song Writer

3:00 Idlewood Players Country/Gospel/Comedy

4:30 Cedar Creek Crossing Blue Grass

Monday, September 10

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

1:45 Idlewood Players Country/Gospel/Comedy

3:00 Tropical Shores Steel Drum Band

6:00 Dave Perryman and the Country Revue Country

Tuesday, September 11

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Sunflower Dancers Line Dance

1:30 Nickerson High School Madrigals Show Choir

4:00 Glenn Roth Classical Guitar

5:30 INSTEP Rock & Roll

Wednesday, September 12

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 4Given Country Gospel

1:30 Rachel Louise Taylor Singer Song Writer

3:00 Ann Zimmerman Folk

4:00 Melanine Ryan & Nina Jerke Chritian/Gospel/Variety

6:00 INSTEP Rock & Roll

Thursday, September 13

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Austin Kurzen Country

4:00 INSTEP Rock & Roll

6:00 Bryson Michael Band Country

Friday, September 14

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Flashpoint Rock & Roll

2:00 Nina & Eric Jerke Variety

4:00 Nina & Eric Jerke Variety

6:00 Faintheart Rock & Roll

Saturday, September 15

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Sweet Rhubarb Bluegrass

1:30 INSTEP Rock & Roll

3:00 Sweet Rhubarb Bluegrass

6:00 Of the Rescue Christian Worship

Sunday, September 16

10:30 Glenda & Mike’s Magic and Ventriloquism Show

12:00 Sunflower Stompers Clogging

2:00 Sweet Rhubarb Bluegrass

3:00 Kansas Kountree Kloggers Kloggers

4:00 Streetside Doo-Wop

Gottschalk Gazebo

Friday, September 7

10:00 Ann Zimmerman Folk

12:00 INSTEP Rock & Roll

3:30 Salt City Cowboy Church Band

5:00 Hutchinson Brass Quintet

Saturday, September 8

10:00 INSTEP Rock & Roll

12:00 Hutchinson Brass Quintet

2:45 The Agenda Rock

4:30 INSTEP Rock & Roll

Monday, September 10

10:00 INSTEP Rock & Roll

5:00 Tropical Shores Steel Drum Band

Tuesday, September 11

12:00 INSTEP Rock & Roll

2:30 Tropical Shores Steel Drum Band

Wednesday, September 12

10:00 Ann Zimmerman Folk

12:00 Ann Zimmerman Folk

2:30 Tropical Shores Steel Drum Band

5:00 Rachel Louise Talor Singer Song Writer

Thursday, September 13

12:00 INSTEP Rock & Roll

2:30 Salt City Cowboy Church Band

4:00 Bryson Michael Band Country

Friday, September 14

3:30 Flashpoint Rock & Roll

5:00 Hutchinson Brass Quintet

Sunday, September 16

10:00 INSTEP Rock & Roll

12:00 Hutchinson Brass Quintet

2:30 Sunflower Stompers Clogging


Roadhouse Deli

Saturday, Sept. 8
8 p.m. to midnight- Rice County Line

Sunday, Sept. 9
4 to 7 p.m. - Adam Capps

Friday, Sept. 14
8 p.m. to midnight - Ten Day Wish

Saturday, Sept. 15
8 p.m. to midnight- Project 90 Proof


The Original Beer Garden


Friday, Sept. 7
Groove 42

Saturday Sept. 8
Insufficient Tact

Monday, Sept. 10
Trivia Contest - 1:30 and 4:30 p.m.

Friday, Sept. 14
Epic

Saturday, Sept. 15
Epic






of
Back to
Top
< Back
X