Home > Fair > Education > Marching Bands > Band Performance Schedule

Band Performance Schedule

Band's in alphabetical order

Marching Bands - By Alpha FIRST LAST CITY DATE Downtown Fairgrounds
Abilene High School Aaron Tompkins Abilene 9/13 10:00
Andale High School Andre Silva Andale 9/12 9:30
Andover Central High School Joe Emery Andover 9/13 9:00
Andover High School Ray Linville Andover 9/11 8:30
Andover Middle School Zach Lorenson Andover 9/12 9:30
Baldwin High School Will Cooper Baldwin City 9/13 9:00 9:30
Belle Plaine High School Charles Yingling Winfield 9/11 9:30
Bennington High School Bailey Schell Bennigton 9/11 10:00
Bishop Carroll Catholic Sr High Christopher Dean Wichita 9/13 8:15 9:15
Bluestem High School Christine Moose Leon 9/13 10:00
Burrton Jr/Sr High Mark Robinson Burrton 9/13 9:00
Caldwell High School Toni Reynolds Caldwell 9/13 8:45
Campus Sr. High Becky Hughes Wichita 9/11 9:15 9:45
Caney Valley Sr High Jami Messner Caney 9/13 9:15 10:00
Canton-Galva High School Megan McKenna Canton 9/13 9:15
Chaparral High School Rhonda Harrison Anthony 9/11 9:00
Cheney High School Travis Johnson Cheney 9/13 8:00
Cherryvale High School Tonya Torkelson Cherryvale 9/13 9:30
Cimarron Jr High Josh Ralston Cimarron 9/11 10:00
Circle High School Jordan Northerns Towanda 9/13 9:00
Clay Center Community High Daniela Thrasher Clay Center 9/13 8:00
Clearwater High School Derrick Hibler Jr Clearwater 9/11 9:15
Columbus Unified Sr. High Gae Phillips Columbus 9/13 10:00
Council Grove Jr/Sr High Jana Havens Council Grove 9/11 9:30
Cunningham High School Gregory Johnson Cunningham 9/11 9:30
Dighton High School Joel Vinson Dighton 9/11 9:00 9:45
Douglass High School Josh Fleig Douglass 9/13 9:30 10:30
El Dorado High School Martin Munoz El Dorado 9/11 9:00 9:45
Ellinwood High School Kyla Pearce Ellinwood 9/13 8:00
Ellis High School Kaleb Feist Ellis 9/11 8:45
Ell-Saline Jr/Sr High Joan Grover Brookville 9/11 9:30
Eureka High School Steve Knapp Eureka 9/12 9:15 10:00
Frederic Remington Brandi Swoverland Whitewater 9/13 10:15
Fowler Jr/Sr High Dr. Joel Thomas Fowler 9/13 8:45
Garden Plain High School Tyler Ives Garden Plain 9/13 9:00
Goddard High School Dane Danielsen Goddard 9/13 9:30
Goddard Middle School Brett Morrison Goddard 9/13 10:00
Great Bend Sr. High Mark DeWald Great Bend 9/13 9:30
Halstead High School Jordon Kaspar Halstead 9/11 9:15
Halstead Middle School Jordon Kaspar Halstead 9/11 9:00
Haven High School Jayme Hayes Haven 9/12 9:00 9:45
Hays Middle School Renetta Dawson Hays 9/13 10:00
Hill City Jr/Sr High School Billy Wicks Hill City 9/13 10:15
Hodgeman County Sr High Wayne Orcutt Jetmore 9/11 9:00
Hoisington Jr/Sr High Sara Reichuber Hoisington 9/13 8:30
Hugoton High School Amy Freeman Hugoton 9/11 9:45
Hutchinson High School Daryl Koestel Hutchinson 9/13 9:30
Ingalls High School Tammy Meador Ingalls 9/13 8:00
Inman High School Scott Hatfield Inman 9/13 8:00
Jefferson West High School Katie Grose Meriden 9/13 10:00
Kiowa County High School Claire Mullender Greensburg 9/13 9:15 9:45
LaCrosse High School Sally Jacobs LaCrosse 9/11 9:00
Lincoln High School Quenana Liggett Lincoln 9/13 9:00
Little River Jr/Sr High Ben Reilly Little River 9/11 9:15 10:00
Logan Jr/Sr High Vesta Jo Still Logan 9/11 9:00
Lyndon High School Michael Kaufman Lyndon 9/11 9:45
Lyons High School Andrew Scherer Lyons 9/13 9:00 9:45
Lyons Sr High AFJROTC Billy Foster Lyons 9/13 8:00
Macksville High School Austin McFarland Macksville 9/13 8:30
Maize High School Bryan Kirk Maize 9/11 9:00
Marion High School Dmitry Bucklin Marion 9/12 9:00
Marysville Sr High Jamie Minneman Marysville 9/11 9:45 10:15
Medicine Lodge Jr/Sr High Yvonne Burden Medicine Lodge 9/13 8:45 9:45
Minneapolis Jr/Sr High School Dennis Brooks Minneapolis 9/13 9:30
Minneola High School Angela Wilczek Minneola 9/13 9:30
Moundridge Sr High Aaron Begnoche Moundridge 9/13 9:00
Neodesha Sr High Jana Rogers Neodesha 9/13 9:00
Ness City Jr/Sr High School Elaine Wierman Ness City 9/13 9:00
Norwich High School Lindsay Denton Norwich 9/12 9:00
Parsons Sr High Maria Gunselman Parsons 9/11 9:00
Pawnee Heights Jessica Brownlee Rozel 9/13 9:00
Peabody-Burns High School Laura Leitnaker Peabody 9/13 9:45
Pike Valley High School Renata Knox Scandia 9/11 9:30
Plainville High School Kevin Pham Plainville 9/11 9:45
Pretty Prairie Jr/Sr High Anjeanette Ramirez Pretty Prairie 9/13 9:15 10:00
Reno Valley Middle School Dan Brinkley Hutchinson 9/11 9:00
Riley County Sr High Erin Lloyd Riley 9/12 9:15
Rock Hills USD107 Barb Elbracht Mankato 9/13 9:30 10:15
Rolla Sr High Sam Eiland Rolla 9/13 9:15
Rose Hill Middle School Rachel Villareale Rose Hill 9/12 9:30
Russell High School Katie Glading Russell 9/13 9:30
Salina Central Ben Rohrer Salina 9/12 9:00
Satanta High School Craig Lyman Satanta 9/13 10:45
Sedgwick Jr/Sr High Stephanie Marston Sedgwick 9/13 8:15
Skyline High School Bob Lee Pratt 9/13 8:15 9:00
Smoky Valley High School Adam Keller Lindsborg 9/13 8:30
Solomon High School Caleb Smith Solomon 9/11 9:30
Southeast of Saline Sean Keasling Gypsum 9/13 9:30
Spearville Jr/Sr High Curt Thomas Spearville 9/13 9:30 10:30
St. John High School Ami Claussen St. John 9/13 9:15 9:45
St. Mary Parish School Jessica Loney Derby 9/12 9:15 10:00
Sterling Sr High Larry Brownlee Sterling 9/13 8:30
Stockton Jr/Sr High Megan Riener Stockton 9/13 9:45 10:30
Sylvan-Lucas Unified Jr/Sr High Janet Seehafer Sylvan Grove 9/11 10:30
Trinity Catholic High School Nicole Hlaus Hutchinson 9/11 9:30
Udall High School Josh Turner Udall 9/13 10:00
Wakefield Jr/Sr High Toni Croxton Wakefield 9/13 9:30
Wamego Sr High Chris Richmond Wamego 9/11 9:15
Wellington High School Ben Olson Wellington 9/11 9:15 10:00
West Elk High School Arlecia Elkamil Howard 9/11 10:00
Wichita Heights High School Tyler Kemp Wichita 9/11 10:15
Wichita Southeast High School Kristal Cutler Wichita 9/13 9:45
Yates Center High School Jake Ard Yates Cener 9/11 10:00
of 0
Band's by day

Marching Bands - By Date FIRST LAST CITY DATE Downtown Fairgrounds
Andover High School Ray Linville Andover 9/11 8:30
Belle Plaine High School Charles Yingling Winfield 9/11 9:30
Bennington High School Bailey Schell Bennigton 9/11 10:00
Campus Sr. High Becky Hughes Wichita 9/11 9:15 9:45
Chaparral High School Rhonda Harrison Anthony 9/11 9:00
Cimarron Jr High Josh Ralston Cimarron 9/11 10:00
Clearwater High School Derrick Hibler Jr Clearwater 9/11 9:15
Council Grove Jr/Sr High Jana Havens Council Grove 9/11 9:30
Cunningham High School Gregory Johnson Cunningham 9/11 9:30
Dighton High School Joel Vinson Dighton 9/11 9:00 9:45
El Dorado High School Martin Munoz El Dorado 9/11 9:00 9:45
Ellis High School Kaleb Feist Ellis 9/11 8:45
Ell-Saline Jr/Sr High Joan Grover Brookville 9/11 9:30
Halstead High School Jordon Kaspar Halstead 9/11 9:15
Halstead Middle School Jordon Kaspar Halstead 9/11 9:00
Hodgeman County Sr High Wayne Orcutt Jetmore 9/11 9:00
Hugoton High School Amy Freeman Hugoton 9/11 9:45
LaCrosse High School Sally Jacobs LaCrosse 9/11 9:00
Little River Jr/Sr High Ben Reilly Little River 9/11 9:15 10:00
Logan Jr/Sr High Vesta Jo Still Logan 9/11 9:00
Lyndon High School Michael Kaufman Lyndon 9/11 9:45
Maize High School Bryan Kirk Maize 9/11 9:00
Marysville Sr High Jamie Minneman Marysville 9/11 9:45 10:15
Parsons Sr High Maria Gunselman Parsons 9/11 9:00
Pike Valley High School Renata Knox Scandia 9/11 9:30
Plainville High School Kevin Pham Plainville 9/11 9:45
Reno Valley Middle School Dan Brinkley Hutchinson 9/11 9:00
Solomon High School Caleb Smith Solomon 9/11 9:30
Sylvan-Lucas Unified Jr/Sr High Janet Seehafer Sylvan Grove 9/11 10:30
Trinity Catholic High School Nicole Hlaus Hutchinson 9/11 9:30
Wamego Sr High Chris Richmond Wamego 9/11 9:15
Wellington High School Ben Olson Wellington 9/11 9:15 10:00
West Elk High School Arlecia Elkamil Howard 9/11 10:00
Wichita Heights High School Tyler Kemp Wichita 9/11 10:15
Yates Center High School Jake Ard Yates Cener 9/11 10:00
Andale High School Andre Silva Andale 9/12 9:30
Andover Middle School Zach Lorenson Andover 9/12 9:30
Eureka High School Steve Knapp Eureka 9/12 9:15 10:00
Haven High School Jayme Hayes Haven 9/12 9:00 9:45
Marion High School Dmitry Bucklin Marion 9/12 9:00
Norwich High School Lindsay Denton Norwich 9/12 9:00
Riley County Sr High Erin Lloyd Riley 9/12 9:15
Rose Hill Middle School Rachel Villareale Rose Hill 9/12 9:30
Salina Central Ben Rohrer Salina 9/12 9:00
St. Mary Parish School Jessica Loney Derby 9/12 9:15 10:00
Abilene High School Aaron Tompkins Abilene 9/13 10:00
Andover Central High School Joe Emery Andover 9/13 9:00
Baldwin High School Will Cooper Baldwin City 9/13 9:00 9:30
Bishop Carroll Catholic Sr High Christopher Dean Wichita 9/13 8:15 9:15
Bluestem High School Christine Moose Leon 9/13 10:00
Burrton Jr/Sr High Mark Robinson Burrton 9/13 9:00
Caldwell High School Toni Reynolds Caldwell 9/13 8:45
Caney Valley Sr High Jami Messner Caney 9/13 9:15 10:00
Canton-Galva High School Megan McKenna Canton 9/13 9:15
Cheney High School Travis Johnson Cheney 9/13 8:00
Cherryvale High School Tonya Torkelson Cherryvale 9/13 9:30
Circle High School Jordan Northerns Towanda 9/13 9:00
Clay Center Community High Daniela Thrasher Clay Center 9/13 8:00
Columbus Unified Sr. High Gae Phillips Columbus 9/13 10:00
Douglass High School Josh Fleig Douglass 9/13 9:30 10:30
Ellinwood High School Kyla Pearce Ellinwood 9/13 8:00
Frederic Remington Brandi Swoverland Whitewater 9/13 10:15
Fowler Jr/Sr High Dr. Joel Thomas Fowler 9/13 8:45
Garden Plain High School Tyler Ives Garden Plain 9/13 9:00
Goddard High School Dane Danielsen Goddard 9/13 9:30
Goddard Middle School Brett Morrison Goddard 9/13 10:00
Great Bend Sr. High Mark DeWald Great Bend 9/13 9:30
Hays Middle School Renetta Dawson Hays 9/13 10:00
Hill City Jr/Sr High School Billy Wicks Hill City 9/13 10:15
Hoisington Jr/Sr High Sara Reichuber Hoisington 9/13 8:30
Hutchinson High School Daryl Koestel Hutchinson 9/13 9:30
Ingalls High School Tammy Meador Ingalls 9/13 8:00
Inman High School Scott Hatfield Inman 9/13 8:00
Jefferson West High School Katie Grose Meriden 9/13 10:00
Kiowa County High School Claire Mullender Greensburg 9/13 9:15 9:45
Lincoln High School Quenana Liggett Lincoln 9/13 9:00
Lyons High School Andrew Scherer Lyons 9/13 9:00 9:45
Lyons Sr High AFJROTC Billy Foster Lyons 9/13 8:00
Macksville High School Austin McFarland Macksville 9/13 8:30
Medicine Lodge Jr/Sr High Yvonne Burden Medicine Lodge 9/13 8:45 9:45
Minneapolis Jr/Sr High School Dennis Brooks Minneapolis 9/13 9:30
Minneola High School Angela Wilczek Minneola 9/13 9:30
Moundridge Sr High Aaron Begnoche Moundridge 9/13 9:00
Neodesha Sr High Jana Rogers Neodesha 9/13 9:00
Ness City Jr/Sr High School Elaine Wierman Ness City 9/13 9:00
Pawnee Heights Jessica Brownlee Rozel 9/13 9:00
Peabody-Burns High School Laura Leitnaker Peabody 9/13 9:45
Pretty Prairie Jr/Sr High Anjeanette Ramirez Pretty Prairie 9/13 9:15 10:00
Rock Hills USD107 Barb Elbracht Mankato 9/13 9:30 10:15
Rolla Sr High Sam Eiland Rolla 9/13 9:15
Russell High School Katie Glading Russell 9/13 9:30
Satanta High School Craig Lyman Satanta 9/13 10:45
Sedgwick Jr/Sr High Stephanie Marston Sedgwick 9/13 8:15
Skyline High School Bob Lee Pratt 9/13 8:15 9:00
Smoky Valley High School Adam Keller Lindsborg 9/13 8:30
Southeast of Saline Sean Keasling Gypsum 9/13 9:30
Spearville Jr/Sr High Curt Thomas Spearville 9/13 9:30 10:30
St. John High School Ami Claussen St. John 9/13 9:15 9:45
Sterling Sr High Larry Brownlee Sterling 9/13 8:30
Stockton Jr/Sr High Megan Riener Stockton 9/13 9:45 10:30
Udall High School Josh Turner Udall 9/13 10:00
Wakefield Jr/Sr High Toni Croxton Wakefield 9/13 9:30
Wichita Southeast High School Kristal Cutler Wichita 9/13 9:45
of 0
Back to
Top
< Back
X